Co znaczy kobieta nowoczsna w 2019? Wyniki badania o głównej roli współczesnej kobiety
Kolorowe poradniki prześcigają się w receptach na to, jak współczesne kobiety powinny się zachowywać, ubierać, zdobywać przychylność mężczyzn czy pogodzić karierę z życiem prywatnym. A może przed paniami stawiamy wyzwanie trudne do pokonania, jakim jest połączenie kariery z własnoręcznym prowadzeniem ciepłego, pełnego tradycji domu? Nikt jednak nie pokusił się o to, by zapytać Polki i Polaków, jak oni sami widzą rolę kobiet w 2019 roku. Jakie chcą być Polki w 21 wieku? Czy widzą się jako wyemancypowane karierowiczki, czy raczej wolałyby rolę w tradycyjnym podziale ról na damskie i męskie. Największe internetowe biuro matrymonialne MyDwoje.pl o to pytanie poprosiło same kobiety szukające partnera na życie i stojące na progu decyzji w jakim układzie zamierzają funcjonować. Sami sprawdźcie, jak rolę współczesnej postrzegają kobiety panowie, a jak panie.
Mężczyźni marzą o wzorowych żonach
Czy polscy panowie nadążają za rozwijającym się światem i tym, że kobiety coraz częściej zajmują ich miejsca również w – do niedawna – typowo męskich zawodach? Czy dzielnie znoszą fakt, że obowiązki domowe oraz opiekę nad dziećmi kobiety chcą coraz częściej dzielić „na pół”? Okazuje się, że polscy mężczyźni, choć na co dzień dzielnie zaciskają zęby idąc z duchem czasu, tęsknią za tradycyjnym podziałem ról. Prawie 40% zapytanych chciałoby być ciągle w centrum zainteresowania swoich partnerek i liczyć na to, że po powrocie z pracy będą witani jak pradawni łowcy, a pilnująca domowego ogniska żona bez cienia zastanowienia relacje z nim będzie stawiała na pierwszym miejscu. Udowadnia to, że patriarchalny wzorzec rodziny ma się wciąż całkiem dobrze – przynajmniej w marzeniach panów… Jednak 28% panów jest w tym względzie o wiele bardziej liberalna – pod warunkiem, że znajdą prawdziwą superwoman, która nie tylko perfekcyjnie zadba o swojego ukochanego, dom i dzieci, ale dodatkowo będzie miała czas na karierę lub choć pracę zawodową. W końcu, jeśli taka pani będzie sprawnie prowadziła dom i zajmie się także swom partnerem, to dodatkowa pensja może świetnie podreperować domowy budżet. Kolejne 15% panów uważa, że główną rolą kobiety powinna być rola matki, poświęcającej się bez reszty wychowaniu dzieci lub radosnej gospodyni domowej, która nie widzi świata poza własnym domem. To wszystko udowadnia, że panowie na rolę kobiety zapatrują się dość jednomyślnie.
Kobiety supermenki
Czego dla siebie samych pragną kobiety? Jak chcą siebie widzieć w 2019 roku? Okazuje się, że panie wcale nie dają sobie taryfy ulgowej i wymagają od siebie więcej niż ich partnerzy. Prawie połowa zapytanych pań uznaje, że powinna robić wszystko, spełniać role, którymi można by spokojnie i z powodzeniem obdzielić kilka osób. Panie są bardzo ambitne: chcą jednocześnie spełniać się zawodowo, dbać o najbliższych, jako żona i matka, oraz samodzielnie zajmować się prowadzeniem domu. Takie superwoman są oczywiście świetnie zorganizowane i potrafią idealnie zaplanować swój czas i zajęcia. Nie wszystkie panie pragną jednak tkwić we wzorcach, które uważają za przestarzałe. O wiele bardziej od prowadzenia domu wolą robić karierę, stawiać na rozwój osobisty i własne przyjemności. To właśnie 18% uczestniczek sondy chce być kobietami wyzwolonymi, zaspokajającymi przede wszystkim swoje potrzeby. Natomiast 11% pań podchodzi do tematu nieco łagodniej i widzą one siebie, jako niezależne emancypantki, zwolenniczki równouprawnienia w każdym aspekcie życia – również tym dotyczącym wychowywania dzieci i zajmowania się domem.
Złoty środek kluczem do sukcesu
Z badań przeprowadzonych z okazji marcowego dnia kobiet przez biuro matrymonialne MyDwoje wynika jasno, że oczekiwania kobiet i mężczyzn w stosunku do roli pań w 2019 roku znacznie się różnią. Czy zatem oznacza to, że są one niemożliwe do pogodzenia? Czy tak silne dysproporcje w podejściu do życia uniemożliwiają całkowicie udany związek, gdzie dwie strony czują się spełnione? A może złotym środkiem jest większe zaangażowanie panów w życie, obowiązki i pragnienia swoich partnerek oraz większa otwartość na rodzinę wyemancypowanych pań? Wydaje się, że słowem kluczem jest tu „kompromis”, który może pogodzić obie strony. Z badań jasno wynika, że kobiety chętnie podejmą rolę kobiety wszechstronnej, czyli superwoman, jednak panowie powinni docenić wysiłek swoich ukochanych, a dodatkowo czynnie włączyć się w pomoc im w każdej dziedzinie życia – to zapewni kobietom chwilę wytchnienia oraz szczęście, które może dać im tylko świadomość, że mają wsparcie swoich partnerów i mogą na nich liczyć.