Infrastruktura i zastosowanie transportu lotniczego

Infrastruktura i zastosowanie transportu lotniczego

Transport lotniczy to przemieszczanie towarów i osób z miejsca załadunku do punktu docelowego drogą powietrzną. Odbywa się on w zasie w każde miejsce na Ziemi, które posiada niezbędną infrastrukturę.

Podział transportu lotniczego

Transport lotniczy można podzielić na kilka gałęzi:

  1. Transport wojskowy – to jeden z podstawowych elementów obrony każdego kraju, najczęściej służy do niesienia pomocy humanitarnej, transportu polityków oraz eskortowania samolotów cywilnych,
  2. Lotnictwo cywilne – rodzaj transportu lotniczego dostępny dla każdego obywatela; w jego skład wchodzi lotnictwo sportowe lub lotnictwo transportowe, jak np.:
  • transport Cargo – system dostarczania towaru door-to-door lub od lotniska do lotniska,
  • transport kurierski – przemieszczanie się małych przesyłek oferowane przez firmy kurierskie; wysyłka odbywa się regularnymi lotami, które zawierają dużą ilość przesyłek,
  • transport morsko-lotniczy – transport łączony, którego istotą jest fakt, że część drogi ładunek płynie a część przelatuje; powoduje on, że koszty transportu są niższe niż w przypadku transportu lotniczego a czas oczekiwania na przesyłkę jest krótszy niż w przypadku transportu morskiego.

Infrastruktura transportu lotniczego

Aby doszło do skutecznego przemieszczenia ładunków, potrzebna jest specjalna infrastruktura:

  • liniowa – wytyczone drogi lotnicze o szerokości 10 lub 20 mil morskich, w zależności od rodzaju korytarza powietrznego (krajowego lub międzynarodowego),
  • punktowa – lądowiska, lotniska, porty lotnicze, infrastruktura lotniska, pasy startowe, urządzenia naprowadzania, obszar wokół lotniska kierowany przez wieżę kontroli.

Cechy transportu lotniczego

Najważniejszą zaletą transportu lotniczego jest jego szybkość. To szczególnie ważne podczas lotów długodystansowych. Mała ilość wypadków powoduje, że transport powietrzny uważany jest za najbezpieczniejszy. Odpowiednio serwisowane maszyny służą nawet 30 lat, mimo że mogą być używane przez 16 godzin na dobę.

Główną wadą lotnictwa jest jego cena na każdym etapie użytkowania, od zakupu samolotów, wybudowania niezbędnej infrastruktury, aż po koszty utrzymania i serwisowania. Transport lotniczy jest ściśle powiązany z warunkami atmosferycznymi oraz potencjalnymi klęskami żywiołowymi. Niesprzyjające warunki mogą opóźnić lot o wiele godzin a w ekstremalnych przypadkach maszyny są uziemione przez wiele dni. Stosunkowo niewielka ilość lotnisk i pozostałych miejsc lądowania powoduje konieczność zastosowania drugiego środka transportu, który generuje dodatkowe koszty oraz jest przyczyną straty czasu, np. podczas przeładunku towaru.

Partner serwisu

escape room trójmiasto