Jak przygotować pokój dla osoby przewlekle chorej?
Osoba samodzielnie funkcjonująca np po przebytym udarze, zawale bądź wypadku jest osobą wymagającą pomocy. Na barkach najbliższych spoczywa opieka bądź jej zorganizowanie. Nad możliwością wyboru sposobu opieki często wpływ ma sytuacja finansowa rodziny i osób opiekujących się.
Pokój dla osoby chorej
Gdy jest taka możliwość należy przeznaczyć dla osoby chorej osobny pokój, bądź w sytuacji gdy jest to niemożliwe wydzielenie osobnego miejsca. Można prze-organizować pokój i inne pomieszczenia w taki sposób, aby ograniczyć możliwość zakłócenia życia innych jego mieszkańców. Dobrze byłoby umiejscowić ten pokój w pobliżu łazienki, WC, kuchni oraz zadbać o funkcjonalność urządzeń sanitarnych.
Należy przede wszystkim zminimalizować występowanie barier w mieszkaniu, poprzez:
- usunięcie istniejące progi czy nierówności w podłodze.
- dostosowanie szerokości drzwi do potrzeb
- zastąpienie wanny brodzikiem lub prysznicem
- zabezpieczenie ostrych narzędzi i osłonięcie widocznych kabli
Dodatkowo należy:
- zastosować maty przeciwpoślizgowe w kabinie prysznicowej
- wyposażyć sedes w nakładkę
- zamontować umywalkę z blatem
- lustro powiesić na odpowiedniej wysokości
- zamontować uchwyty w łazience i WC na trasie przemieszczania się osoby chorej
- dobrze doświetlić pomieszczenia z których chory będzie korzystać
- założyć w oknach żaluzje aby uniknąć zbytniej ekspozycji na światło słoneczne
- unikać śliskich powierzchni podłóg
- usunąć zbędne i niepotrzebne meble oraz niepotrzebne przedmioty z pokoju chorego
- zostawić stabilne i ciężkie meble, mogą one stanowić oparcie przy poruszaniu się
- małe dywany usunąć i położyć wykładzinę stabilną do podłoża i nie ślizgającą się, która będzie łatwa w utrzymaniu czystości.
Jakie łóżko dla chorego wybrać?
Do właściwej opieki nad osobą leżącą czy przewlekle chorą jest niezbędne posiadanie łóżka dla chorych. Warto byłoby zakupić, lub jeśli możliwości na to nie pozwalają warto oprzeć się na pomocy jaką daje wypożyczalnia łóżek rehabilitacyjnych. Warto wybrać model z leżem, które jest podzielone na segmenty oraz posiada regulowanie elektryczne i wyposażone jest w barierki oraz wysięgnik i pomocniczy blat. Łóżko powinno mieć materac w pokrowcu który można uprać, a dla osób stale leżących dobrą opcją będzie materac przeciwodleżynowy ze zmiennym ciśnieniem.
W zależności od stanu w jakim przebywa chory pomocny będzie zakup: wózka inwalidzkiego, krzesełka sanitarnego (toaletowe), laska, kula, balkonik, chodzik, łatwoślizgi do przemieszczania chorego.
Ciągi po których będzie przemieszczał się chory powinny być odpowiednio naświetlone i nie powinny ograniczać choremu możliwości swobodnego ruchu. Pokój powinien być czysty, dobrze urządzony, jasny a temperatura powinna znajdować się w granicach 18-22 st C natomiast optymalna wilgotność powinna być na poziomie 40-60%. Łóżko dla chorego należy ustawić w taki sposób aby dostęp do wszystkiego był prosty i swobodny z każdej jego strony. Należy przy tym stworzyć osobie chorej w możliwie jak najlepszy sposób do bytowania i brania aktywnego udziału w życiu domowym choćby w bardzo ograniczonym stopniu.