Jakie wymagania muszą spełniać poręcze dla niepełnosprawnych?

Jakie wymagania muszą spełniać poręcze dla niepełnosprawnych?

Uchwyty łazienkowe dla niepełnosprawnych muszą posiadać odpowiednie atesty, dzięki czemu zapewniają bezpieczeństwo użytkownikom i zmniejszają ryzyko kontuzji. Jednak nie tylko poręczne poddane są kontrolom, gdyż całe wnętrze łazienki przeznaczonej dla osoby niepełnosprawnej uwarunkowane jest stosownymi przepisami prawa. O czym trzeba pamiętać?

Jak przygotować łazienkę dla osoby niepełnosprawnej?

W trakcie projektowania łazienki dla osoby niepełnosprawnej należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które są uwarunkowane przepisami oraz regulacjami narzucanymi przez ustawodawcę. Jednak wystrój łazienki oraz zastosowane sprzęty powinny być również dostosowane do możliwości danej osoby. Prawo nakazuje stworzenie wygodnej oraz funkcjonalnej łazienki. Pomieszczenie to powinno znajdywać się w centralnej części domu, na parterze, dzięki czemu osoba niepełnosprawna nie ma większych trudności, żeby z niej skorzystać. Uchwyty łazienkowe dla niepełnosprawnych to kolejny bardzo istotny element. Należy umieścić je zarówno w prysznicu, jak również przy toalecie oraz obok umywalki. Wymagana jest odpowiednia przestrzeń, która umożliwi poruszanie się przy pomocy wózka inwalidzkiego. Wszystkie przepisy związane z zastosowanymi sanitariami oraz ich właściwym rozmieszczeniem regulują przepisy prawa budowlanego ustalone 7 lipca 1994 roku.

Warto jeszcze nadmienić, że uchwyty łazienkowe dla niepełnosprawnych wykorzystuje się nie tylko w domach czy mieszkaniach inwalidów. Muszą znajdować się również w lokalach gastronomicznych, placówkach oświaty (zarówno przedszkolach, jak i szkołach), ośrodkach przeznaczonych do wypoczynku, kinach i teatrach, a także budynkach użyteczności publicznej. W każdym z wymienionych miejsc przygotowuje się indywidualny projekt, który jest sprawdzany pod względem wymogów prawnych (mowa przede wszystkim o zgodność z zasadami BHP i zasadami ergonomii).

Co trzeba zrobić, żeby łazienka była wygodna i komfortowa dla użytkowników?

Minimalne wymiary łazienki przeznaczonej dla osób niepełnosprawnych wynoszą 200 na 240 cm. Takie gabaryty pozwalają na swobodne poruszanie się i wykonywanie wszystkich niezbędnych czynności. Doświadczenie pokazało, że wózek do poruszania wymaga 1,5×1,5 metra, dlatego w przypadku niewielkiej łazienki należy zrezygnować z dodatkowych szafek czy półeczek, które utrudniają funkcjonowanie. W dalszej kolejności warto wziąć pod uwagę drzwi. Najmniejsza z dostępnych szerokości dla wejścia to 0,9 m. Jednak zbytnia szerokość również nie jest wskazana. Dlatego optymalna szerokość nie przekracza 1 metra. Najlepiej zrezygnować z progów i zamontować prostą w obsłudze klamkę, która znajduje się na odpowiedniej wysokości.

Uchwyty dla niepełnosprawnych muszą być zamontowane przy misce WC (optymalna wysokość to 0,7 metra nad podłogą). Z kolei poręcze występujące przy umywalce należy umieścić 0,8 metra nad podłogą. Właściwe rozlokowanie sanitariów jest równie istotne, dlatego miska WC ma zostać umieszczona 0,7 do 0,8 metra od ściany bocznej, a jej wysokość nie powinna przekraczać 0,7 metra nad podłogą.

Warto mieć na uwadze, że osoby, które nie dysponują wystarczającymi środkami finansowymi mogą zgłosić się do urzędu miasta bądź gminy po dofinansowanie. Wystarczy spełniać określone warunki i przygotować satysfakcjonujący projekt, który będzie miał na celu zwiększenie komfortu osoby niepełnosprawnej.

Partner serwisu

escape room trójmiasto