Na co zwracać uwagę, wybierając szkolenia online?
Szkolenia online szturmem zawładnęły branżą edukacyjną. Cenione za wygodę, uniwersalność i niskie koszty pozwalają się rozwijać w bardzo wielu dziedzinach. Ich szeroka dostępność sprawia jednak, że wybór właściwego szkolenia online może być trudny. Czym się zatem kierować i na co uważać?
Wybór szkolenia online – czym się kierować?
Od czego rozpocząć, jeśli szukasz szkolenia online w konkretnej dziedzinie? Najlepiej zajrzeć do bazy, która skupia szkolenia od różnych organizatorów. Ułatwi Ci to znalezienie interesującej tematyki i porównanie programów. Upewnij się, że wybierasz kurs dostosowany do Twojego poziomu zaawansowania i wiedzy. Pamiętaj również, że szkolenia online są prowadzone w różnych formach. Webinar będzie odpowiedni dla kogoś, kto ceni bezpośredni kontakt z trenerem, możliwość interakcji i zadawania pytań, gdyż zajęcia prowadzone są na żywi. E-learning jest natomiast odpowiedni dla osób, które nie mają wiele czasu na szkolenia online lub chcą realizować program we własnym tempie i na indywidualnych zasadach. W e-learningu dostajemy dostęp do materiałów szkoleniowych umieszczonych na platformie e-learningowej i sami realizujemy lekcje wchodzące w skład szkolenia. Mają one z reguły postać filmów multimedialnych połączonych z ćwiczeniami, materiałami do przeczytania, a także quizów i mini testów do wypełnienia.
Wybór szkolenia online – na co uważać?
Przy wyborze szkolenia online warto sprawdzić także, czy jego ukończenie wiąże się z otrzymaniem jakiegokolwiek potwierdzenia i kto wystawia taki dokument. Szkolenia z certyfikatami od uznanych instytucji są cenione najbardziej. Sprawdzaj też, kto jest prowadzącym. Nawet jeśli konkretne szkolenia online promuje znana postać, nie znaczy, że osobiście je prowadzi. To może się zaś wiązać z dużym rozczarowaniem. Dobrze również poszukać opinii na temat trenera. W przypadku webinaru warto się też upewnić, czy będzie nagrany i udostępniony uczestnikom. Z kolei decydując się na szkolenia online w formie e-learningu, należy sprawdzać, na jak długo zapewniany jest dostęp do materiałów. Istotna w przypadku szkolenia online „na żywo” może być też liczba uczestników – szczególnie jeśli zależy Ci na kontakcie z prowadzącym.
Zawsze warto porównywać także ceny, choć z pewnością nie powinno to być najważniejsze kryterium. Niestety przygotowanie dobrego jakościowo szkolenia wymaga nie tylko czasu, ale też znacznej wiedzy i doświadczenia w przekazywaniu wiedzy. Dlatego nie tak łatwo jest przygotować dobre szkolenie, a co za tym idzie ich autorzy oczekują, że włożona praca zwróci się im w postaci wynagrodzenia. Szkolenia bezpłatne z reguły okazują się dobre jedynie, gdy chcemy pobieżnie zorientować się w temacie i zdecydowani jesteśmy na pracę własną i zgłębianie wiedzy.
Czy szkolenia prowadzone on-line to zawsze dobry pomysł?
Szkolenia on-line mogą być doskonałym sposobem zdobywania wiedzy, a nawet praktycznych umiejętności. Nie zawsze jednak warto decydować się na taką formę zajęć. Jeśli zależy nam na uzyskaniu typowo praktycznych umiejętności albo tych wymagających licznych ćwiczeń w grupie i interakcji z innymi osobami, powinniśmy wybrać szkolenie tradycyjne realizowane w sali wykładowej. Przykładem takiego szkolenia może być trening wystąpień publicznych. Jeśli naszym problemem jest stres i trema, brak świadomości własnego ciała i wyuczonych gestów i zachowań, to tylko szkolenie w sali szkoleniowej będzie w stanie nam pomóc. Wybór szkolenia zdalnego może okazać się dużym rozczarowaniem.
Zanim więc zdecydujemy się na zapisanie na jakiekolwiek szkolenie warto poświęcić trochę czasu na zastanowienie się jakie są nasze potrzeby, czego chcemy się nauczyć i jak lubimy się uczyć.